ورود به سایت

مزایای فرآیند ساز پرنیان

پشتیبانی از انواع فرآیندها

وقتی صحبت از مدیریت فرآیندهای سازمانی می شود، انتظار می رود نرم افزار پیشنهاد شده توانایی مدل سازی و اجرای فرآیند های مختلف با سطوح پیچیدگی متفاوت را داشته باشد. بدین معنی که فرآیند ساز بایستی قادر باشد از یک فرآیند مرخصی ساده تا فرآیند عقد قرارداد را پوشش دهد. فرآیند ساز پرنیان که بر پایه شیرپوینت و Windows Workflow Foundation پیاده سازی شده است این قابلیت را داراست و در عمل نیز نشان داده است. طراحی فرآیند ساز پرنیان به گونه ای است که در عین سادگی اجازه می دهد فرآیندهای که به لحاظ فرم ورود اطلاعات، منطق فرآیند و یا قوانین سازمانی پیچیده بوده و به متغیرهای بسیاری وابسته اند نیز پیاده سازی و مستقر شوند.

حذف بخش های تکراری از مدل سازی فرآیند

طراحی گردش کار فرآیند به عنوان یک بخش اصلی از طراحی فرآیند مطرح است. اگر فرآیند ساز امکانات کافی نداشته باشد، شما مجبور هستید هر بار و در طراحی هر فرآیند بخش هایی مانند تفویض اختیار، حقوق دسترسی، اطلاع رسانی، کارتابل و ... را در نظر بگیرید که تقریبا برای همه فرآیند ها مشترک هستند. و این امر زمان طراحی فرآیند را طولانی می کند. در سیستم فرآیند ساز پرنیان که در قالب یک Site collection شیرپوینت تحویل می شود تمامی این موارد از قبل پیاده سازی شده است و لذا طراحی یک فرآیند جدید زمان کمتر و سهولت بیشتری دارد.

مجهز به فرم ساز ویژه

از یک دیدگاه فرآیندها را به دو دسته "ماشین محور" و "انسان محور" تقسیم می کنند. زمانی که از مدیریت فرآیندهای سازمانی سخن می گوییم معمولا منظور و مقصود فرآیندهای "انسان محور" مورد نظر است. استفاده از فرم برای دریافت اطلاعات از انسان امری اجتناب ناپذیر است. بنابراین جزء "فرم ساز" نقش کلیدی در پذیرش فرآیند از سوی کاربران سازمان دارد. بدین معنی که کاربران انتظار دارند با فرم های ساده، هوشمند و زیبا کار خود را انجام دهند. فرم ساز پرنیان به عنوان یکی از اجزای فرآیند ساز پرنیان با استفاده از InfoPath محیطی آشنا با کاربری آسان را در کنار امکانات مختلف فراهم می آورد. با استفاده از این فرم ساز دیگر طراحی فرم های پیچیده نیز امکان پذیر می باشد.

یکپارچه با Outlook

از ویژگی راهکارهای پرنیان نگاهی جامع به تاثیرات حاصل از استقرار محصولات پرنیان در سازمان ها و شرکتها است. با استقرار سیستم فرآیند ساز پرنیان کارتابل وظایف کاربران نیز ایجاد می شود که از طریق آن به وظایفی که طی اجرای فرآیندها به آنها منتسب می شود دسترسی دارند. حال اگر در سازمان ایمیل داخلی راه اندازی شده باشد یا اتوماسیون اداری پرنیان قبلا نصب شده باشد چه باید کرد؟ آیا کاربران مجبورند هم کارتابل اتوماسیون و هم کارتابل فرآیند ساز را همه روزه وارسی نمایند؟ بدیهی است که هیچ فردی چنین شرایطی را نمی پسندد. از همین رو فرآیند ساز پرنیان به گونه ای طراحی شده است که کارتابل آن با outlook قابل یکپارچه شدن می باشد.

مجهز به چارت سازمانی

موتور فرآیند ساز پرنیان بر مبنای قوانین سازمانی فرآیندها را اجرا می کند. یکی از این قوانین سلسله مراتب سمت های سازمانی است که در قالب چارت سازمانی تعریف می شوند. در تعریف ارجاع گیرندگان مجاز گام های یک فرآیند، علاوه بر انتخاب نقش یا کاربران مشخص بعضا لازم است تا مثلا هم واحدی ها، مدیر، زیر دستان و ... به عنوان ارجاع گیرندگان مجاز انتخاب شوند در اینجاست که نقش چارت سازمانی مشخص می گردد.

سهولت در تعریف فرآیند

اگر شما بهترین ماشین دنیا را داشته باشید ولی نتوانید از آن استفاده کنید مانند این است که آن را در اختیار ندارید. یک ابزار فرآیند ساز در عین توانمندی بایستی قابل استفاده توسط یک غیر برنامه نویس نیز باشد. در طول طراحی و توسعه فرآیند ساز پرنیان همواره مساله حفظ سادگی مورد نظر بوده است. به گونه ای که کاربران سازمانی که قصد طراحی فرآیند با استفاده از این ابزار را دارند بدون نیاز به دانش برنامه نویسی، پایگاه داده و مدل رابطه ای و فیلد و.... قادر باشند فرآیند مورد انتظار را طراحی و مورد استفاده قرار دهند.

سهولت در تغییر فرآیند

هم راستا با رشد سازمان فرآیندها نیز با هدف بهبود یا پوشش نیازهای جدید تغییر می کنند. سیستم فرآیند ساز پرنیان امکان اعمال تغییرات بر روی فرآیندهای در حال اجرا را فراهم می آورد.

متناسب با فرهنگ سازمانی ایران

هر کشوری دارای فرهنگ سازمانی خاص خود است که در طول سالیان شکل گرفته و نهادینه شده است . صرف الگوبرداری از پروژه ها یا محصولات موفق در سایر کشورها باعث موفقیت آن پروژه یا محصول در کشور ایران نخواهد شد. شرکت پرنیان پردازش پارس با بهره گیری صحیح از شیرپوینت به عنوان یک بستر مطرح جهانی توسعه راهکارهای نرم افزاری، سیستم فرآیند ساز پرنیان را از پایه بر اساس فرهنگ حاکم بر سازمان ها و شرکت های ایرانی و انتظارات مدیران از ابزار فرآیند ساز طراحی و توسعه داده است.

مجهز به شاخص های نظارتی

یکی از مزایای استقرار سیستم فرآیند ساز پرنیان در سازمان و مکانیزاسیون فرآیندهای سازمانی با استفاده از آن، فراهم شدن امکان نظارت بر نحوه اجرای فرآیندها در سازمان است. در فرآیند ساز پرنیان چندین شاخص نظارتی مانند تعداد کارهای عقب افتاده، تاخیر در انجام وظایف و ... وجود دارد که به تفکیک هر کاربر محاسبه می شود. این شاخص ها اطلاعاتی را برای بهبود فرآیندها، حذف دوباره کاری ها، شناسایی گلوگاه ها، کشف توزیع نامتوازن کارها، افزایش سرعت اجرای فرآیند و... در اختیار مدیران قرار می دهد.

ارتباط با نرم افزارهای دیگر

در طراحی برخی از گام های فرآیندها لازم است تا با نرم افزارهای دیگر تبادل اطلاعات صورت گیرد. این تبادل می تواند از طریق وب سرویس یا ارتباط مستقیم با پایگاه داده انجام شود که همگی در فرآیند ساز پرنیان پشتیبانی می شود. به عنوان مثال فرض کنید در حال طراحی فرم ثبت درخواست از فرآیند مرخصی هستید. در صورتی که در سازمان شما سیستم کنترل تردد وجود داشته باشد طبیعی است که انتظار داشته باشید مانده مرخصی کاربر درخواست کننده به صورت خودکار در فرم ثبت درخواست نمایش داده شود. این نوعی از تبادل اطلاعات با نرم افزارهای دیگر در سیستم فرآیند ساز پرنیان می باشد.

توسعه فعالیت ها از طریق کد نویسی

در طراحی فرآیندهای سازمانی مواردی پیش می آید که با وقوع یک رویداد مانند "تکمیل وظیفه وارسی خبر" لازم است تا یک فعالیت خاص مانند "ارسال خبر در صفحه فیس بوک شرکت" نیز صورت پذیرد. برای چنین مواردی به راحتی می توانید کد مربوط به فعالیت را بنویسید و بر روی رویداد مورد نظر register کنید. به این ترتیب در زمان وقوع رویداد کد شما نیز اجرا می شود.

قوانین ارجاع

یکی از بخش های کلیدی در طراحی فرآیندها، بخش تعریف قوانین ارجاع است. زیرا در این بخش عملا مشخص می شود در مسیر اجرای فرآیند وظایف به چه کسانی انتساب داده می شود. سیستم فرآیند ساز پرنیان گزینه های مختلفی برای این بخش در اختیار طراح قرار می دهد.

اطلاع رسانی به هنگام

با استقرار فرآیند ساز پرنیان علاوه بر الکترونیکی شدن اجرای فرآیندهای سازمانی، یک سیستم اطلاع رسانی هوشمند نیز در اختیار شما قرار می گیرد. این سیستم به تناسب اجرای فرآیند به اشخاصی که لازم است از وقوع رویداد مطلع شوند از طریق ایمیل و پیامک اطلاع رسانی می کند. به عبارت دیگر در سیستم فرآیند ساز پرنیان این اطلاعات هستند که به دنبال شما می آیند! نه شما به دنبال اطلاعات.