ورود به سایت

استقرار

 1. خدمات ارائه شده:

 2. در اين فاز که در طي مسير پس از روال مشاوره به آن خواهيم رسيد، به دنبال حمايت، همکاري و همياري سازمان در روند استقرار نرم‌افزار خواهيم بود، در طول اين فاز به خدمات مختلفي براي سازمان خواهيم پرداخت که به صورت کلي در قالب موارد زير ارائه مي‌شود. مستند استقرار که سند خروجی این فاز خواهد بود شامل موارد زیر است:
  1. 1. ارائه سند آموزش‌هاي لازم و ارزيابي دانش کارکنان براي کار با سيستم خواهد بود، بايد توجه داشت که آموزش ارائه شده در اين فاز با آموزش‌هاي عمومي که در فاز ارزيابي توسط مشاور پيشنهاد مي‌شود متفاوت بوده و مبتني بر نرم‌افزار است و طبقه بندي خاص خود را دارد [اطلاعات بیشتر]
  2. ممیزی نرم افزار که منجر به تولید خروجی های زیر خواهد بود:
   • بررسی میزان کاربرد نرم افزار در دو سطح کارکنان و مدیران
   • برگزاری جلسات منظم جهت رفع ايرادات و ابهامات و تکميل دانش کاربران
  3. سفارشی سازی به صورت موردی و بر اساس موافقت پیمانکار و تعهد کارفرما بر تامین هزینه‌ها
  4. ارائه راهکار جایگزین (Alternative Solution): برای مواردی که به هر دلیل نرم افزار خارج از سرویس دهی باشد: تا به این ترتیب به هر دلیلی که دسترسی به سیستم امکان پذیر نیست خللی در روال کاری روزمره سازمان بروز نکرده و تنها با یک سیستم جایگزین مناسب اقدام به ادامه فعالیت سازمان می‌شود.
  5. ارائه راهکار Recover نرم افزار تا در صورت بروز هرگونه مشکل بتوان با کمترین اثرات جانبی به بازگرداندن سیستم به وضعیت پایدار اقدام کرد. در صورت تایید کارفرما بر حسب نیاز می‌توان این طرح بازیابی نرم افزار به صورت جزیی از مستند کامل‌تر مدیریت ریسک براساس متدولوژی‌های NIST800 و یا ISO 27005 اقدام کرد.
  6. ارائه دوره های آموزشی سطح بالا ویژه مدیران میانی به بالا در سازمان تا با حفظ رویکردهای مدیریت جذب این سطح از کارکنان در سازمان امکان پذیر شود.
  7. ارایه راهکارها و رویه های امنیت اطلاعات در حوزه نرم افزار خریداری شده بر اساس استاندارد ISO27001
  8. خدمات نگهداری در مدت استقرار شامل:
   • ارایه پشتیبانی تلفنی
   • ارایه خدمات پشتیبانی از طریق پورتال مشتریان
   • دسترسی به راهنمای آنلاین نرم افزار
   • نصب مجدد نرم افزار ها و انجام پیکربندی‌های مورد نیاز در صورت درخواست مشتری
 3. بررسی پروسه استقرار سیستم در سازمان:

 4. براي اينکه از خريد يک سيستم نرم افزاري احساس خوبي داشته باشيم و بتوانيم به صورت کارآمد از امکانات آن بهره برداري کنيم، لازم است تا علاوه بر دقت در ويژگي‌ها و امکانات نرم افزار به شيوه استقرار نرم افزار در سازمان نيز که توسط فروشنده نرم افزار پيشنهاد مي‌شود دقت نماييم. با توجه به اهميت استقرار در چرخه فروش و بهره برداري از نرم افزار، در طرح سامان براي هر يک از محصولات روال مدوني را براي استقرار تهيه کرده است. در اين روال‌ها مسايل و نکات مختلفي که از تجربيات قبلي آموخته شده در نظر گرفته شده است.
  1. مشارکت کارفرما:
  2. براي استقرار هر چه بهتر سيستم در سازمان مشتري نماينده‌هايي از کارفرما در تيم‌هاي استقرار نرم افزارهاي پرنيان همکاري خواهند کرد. اين مساله ضمن انتقال دانش نحوه راه اندازي سيستم در مراحلي که به هر دليل روند اجراي کار کند شده و يا با موانعي روبرو است، باعث رفع مشکل مي شود.
  3. اجراي پايلوت:
  4. بقبل از انتشار نرم افزار پرنيان در کل سازمان، بسته با ماهيت و دامنه تحت تاثير از آن، مدتي نرم افزار به صورت پايلوت اجرا مي شود. افرادي که دراجراي پايلوت همکاري مي کنند از بين افراد علاقه مند انتخاب شده تا هم پيشنهادات مناسبي را ارايه نمايند و هم اشکالاتي که ممکن است قبل از نهادينه شدن سيستم رخ دهد را با صبوري تحمل نمايند.
  5. آموزش فرآيندي:
  6. روال آموزشي که براي نرم افزارهاي پرنيان در نظر گرفته شده است آموزش مبتني بر امکانات نرم افزار نيست بلکه يک آموزش فرآيندي است که به کاربر روش انجام کارهاي روزانه را اين بار در نرم افزار آموزش مي دهد. به تجربه دريافته‌ايم که اين گونه آموزش بسيار موثرتر و ماندگارتر از آن است که صرفاً بخش‌هاي مختلف نرم افزار و امکانات آن آموزش داده شود.